» نگاهی به پنج درس کلیدی بانک‌ های موفق در پیاده‌ سازی بانکداری دیجیتالتحول دیجیتال یک روزه اتفاق نمی ‌افتد و فرایندی طولانی است. چیزی فراتر از یک پروژه است و به تغییرات بنیادین ساختاری نیاز دارد. با خواندن کتاب قطب ‌نمای بانکداری دیجیتال به این حقیقت می‌ رسید که تحول چیزی نیست که صرفا با یک سری پروژه و تابع قابل دستیابی باشد بلکه مستلزم تحولاتی بنیادین در فرهنگ اساسی سازمان و بازسازی زیرساخت ‌های سازمانی است.

کریس اسکینر فردی شناخته ‌شده در حوزه مالی و آینده بانکداری است که تمام عمر کاری خود را صرف این کرده است که ببیند چگونه فناوری، آینده صنعت مالی و خدمات مالی را تغییر می ‌دهد. کسانی که او را می ‌شناسند می ‌دانند که او مدام در حال به ‌روز کردن دانسته ‌های خود هست و بارها از طرف جاهای مختلفی مانند «وال‌استریت ژورنال»، «فایننشیال برند» و «بنک اینفوسکیوریتی» به‌ عنوان رهبر یا تأثیرگذار در حوزه فناوری‌ های مالی معرفی ‌شده است. در ایران نیز اسکینر را بیشتر با کتاب «بانک دیجیتال» او می ‌شناسند؛ کتابی که نگاهی اجرایی و عملی به تحول دیجیتال در بانک‌ها دارد.

البته که این کتاب تنها به یک محتوای تئوریک بسنده نکرده و بخش زیادی از صفحات کتاب به مصاحبه ‌هایی اختصاص دارد که اسکینر با مدیران ارشد پنج بانکی (جی‌پی مورگان چیس، بی‌بی‌وی‌ای، آی‌ان‌جی، دی‌بی‌اس و بانک تجارت چین) که در پیاده ‌سازی بانکداری دیجیتال موفق بوده ‌اند، انجام داده است. نتیجه این گفت ‌وگوها در قالب ۳۰ درس در کتاب قطب ‌نمای بانکداری دیجیتال ارائه شده است. درواقع این کتاب تلاش می‌ کند عوامل کلیدی موفقیت تجربه‌ های بین‌ المللی را بازگو کند.

بخش چهارم کتاب قطب‌نمای بانکداری دیجیتال شامل پنج فصل هست که در آن‌ ها درس‌ هایی از رهبران و چالش‌ های مختلف آنها (چالش رهبری، چالش فناوری، چالش مشتری، چالش منابع انسانی و چالش شراکت) آورده شده است. با این حال مهم ‌ترین درس ‌هایی که از رهبران این پنج بانک در این کتاب آورده شده است، بدین شرح هستند:

 • جلب موافقت هیئت ‌مدیره: اطمینان حاصل کنید که مدیرعامل و اعضای هیئت ‌مدیره حمایت لازم برای تمرکز کامل بر تحول دیجیتال را به‌ عنوان اولویت شماره یک دارند.
 • رهبری متعهد: اگر بانکی قصد حرکت در مسیر تحول دیجیتال را دارد، تیم اجرایی باید تغییرات را در تمامی بخش ‌های سازمان راهبری کند و صرفاً تغییرات را به زنجیره مدیریت محدود نکند.
 • راهبری از طریق ارزش: اصول شفافی داشته باشید و بر نتیجه متمرکز شوید.
 • مشتری ‌مداری: بانک ‌های دیجیتال اصول مشتری ‌مداری دارند.
 • برنامه‌ ریزی استراتژیک: شایستگی ‌ها و استراتژی ‌محوری بانک برای تحول را توسعه دهید.
 • برقراری ارتباط: ایجاد یک فوریت برای تغییر از طریق یک پلتفرم سوزان و اطمینان از وجود یک چشم‌ انداز جذاب برای نشان ‌دادن دورنمایی که افراد باید به سمت آن حرکت کنند.
 • تمرکز بر تغییر افراد: مهارت ‌های جدیدی را آموزش دهید.
 • سازمان ‌دهی برای چابکی: سازمان را مسطح کرده و ارتباطات آنی، سریع و کلیدی ایجاد کنید.
 • معادل‌ بودن فناوری با کسب‌ وکار: بانک‌ های دیجیتال فناوری اطلاعات را به‌ عنوان یک کارکرد جداگانه نمی‌ بینند؛ آنها کسب ‌وکار و فناوری را کاملاً با هم یکپارچه می ‌دانند و هیچ تفکیکی بین این دو قائل نمی ‌شوند.
 • رفتار کردن مانند غول ‌های فناوری: از غول‌‌ های فناوری بیاموزید و از آنچه آنها انجام می ‌دهند، تقلید کنید.
 • نظارت: با استفاده از ارزیابی ‌های آنی و کارت امتیازی متوازن سازمان را رهبری کنید.
 • استفاده از داده برای ایجاد تمایز: داده هوایی است که به هر شرکت دیجیتال امکان موفقیت یا شکست می ‌دهد.
 • کلیدی ‌بودن تجربه کاربری: مفهوم طراحی را درونی‌ سازی کرده و بخشی از هر گفت ‌وگوی داخلی قرار دهید.
 • ساخت یک سیستم متمرکز دیجیتال: سیستمی مبتنی بر ابر و در کل شرکت یک سیستم متمرکز دیجیتال توسعه دهید.
 • باز بودن: یک بانک دیگر نمی ‌تواند به‌ تنهایی کار کند و برای موفقیت به دیگر بازیگران نیاز دارد.
 • آسان ‌نبودن شراکت: بانک برای شراکت با شرکای فناوری به مجموعه جدیدی از مهارت ‌ها نیاز دارد.
 • هم‌ آفرینی: با شرکا و همچنین با مشتریان دست به اقدامات نوآورانه بزنید.
 • به رسمیت شناختن درد:  هیچ ‌کس تغییر را دوست ندارد، بنابراین به آنها کمک کنید.
 • در نظر گرفتن تغییر به‌ عنوان تنها موضوع ثابت در عصر حاضر.

زمانی‌ که این کتاب را می‌ خوانیم همان ‌طور که خود نویسنده نیز به آن اشاره می‌ کند، متوجه می ‌شویم که ارائه یک فرمول پیروزی برای تحول دیجیتال کار دشواری است. همچنین هر بانکی متفاوت با دیگری است. با توجه به تجربیات هر پنج بانکی که اسکینر با آنها مصاحبه کرده است، نکات مشترکی در آنها دیده می‌ شود، اما هیچ ابزار جادویی و سحرآمیزی وجود ندارد که بتوانید با استفاده از آن یک ‌شبه این تحول را به نتیجه برسانید. شما فقط باید دیدگاه‌ هایی را در سازمان‌ تان مدنظر قرار دهید؛ اخذ موافقت هیئت ‌مدیره، وجود یک پلتفرم سوزان، طراحی یک چشم ‌انداز جذاب، برخورداری از رهبری متعهد، مشارکت مشتاقانه مدیریت میانی، تغییر سیستم‌ ها و ساختارها و مواردی از این دست.

اسکینر در این کتاب می ‌گوید که گام‌ های ثابتی وجود ندارد که بتوانید برای تحول دیجیتال آنها را دنبال کنید. هر بانکی متفاوت است و مسیر خاص خود را دارد. تنها چیزی که می‌ توانید از این رهبران بیاموزید، مواردی است که آنها مفید می ‌دانند. پنج درس کلیدی که کریس اسکینر هنگام مصاحبه با بانک‌ ها در مورد تحول دیجیتال با آنها مواجه شد، بدین شرح هستند:

درس شماره ۱: مبانی کار را برنامه ‌ریزی و اجرا کنید

اولین درس این است که قبل از شروع کار، خانه خود را مرتب کنید. مبانی کار را انجام دهید و با استاندارد‌سازی عملیات و بهینه ‌سازی فرایندها، گام‌ های کوچکی در جهت تغییر بردارید. در روز اول نمی ‌توانید یک ماراتن اجرا کنید. برای شروع، فقط باید اولین گام‌ ها را بردارید، سپس یک یا دو مایل را طی کنید و در نهایت، به آن نشانگر ۲۶.۲ مایلی برسید. فقط سعی نکنید همان روز اول به مقصد برسید.

درس شماره ۲: ایجاد تغییرات مدگرایانه گران تمام می ‌شود

افزودن اپلیکیشن ‌های فرانت‌ اند خوب به سیستم‌ های پوسیده بک‌ اند هرگز کارساز نخواهد بود و اغلب می‌ تواند یک اشتباه پرهزینه باشد. اگر به مسائل بزرگ نپردازید و فقط کارهای ساده را انجام دهید، ممکن است خود را در نابسامانی بزرگ ‌تری نسبت به نقطه شروع بیابید.

درس شماره ۳: افراد با مجموعه مهارت‌ های مختلف، مسائل مختلفی را حل می ‌کنند

برای دیجیتالی ‌شدن شما به تنوع در سازمان نیاز دارید. اگر گروه همگنی از افراد داشته باشید، آنها هرگز نیاز شما به تحول را از روش ‌های مناسبی برطرف نخواهند کرد، چراکه شبیه به هم به این مسئله نگاه می ‌کنند. شما به افرادی نیاز دارید که به جای نگاه تک‌ بعدی همه جوانب را مدنظر قرار دهند.

درس شماره ۴: روی افراد خود سرمایه‌ گذاری کنید

بزرگ‌ ترین اشتباهی که یک بانک می ‌تواند مرتکب شود، کنار گذاشتن کارمندان به ‌علت از بین رفتن شغل آنهاست. برای آنها مشاغل جدید پیدا کنید. مهارت ‌های آنها را ارتقا و بهبود دهید. گاهی اوقات، تیم ‌های رهبری بانک معتقدند که کاهش تعداد نیروی انسانی اتفاق خوبی برای سازمان است. این در حالی است که این فرد می‌ تواند در جای دیگری از سازمان اثربخش باشد و اغلب هم یافتن کارمند جدیدی که متناسب با سازمان شما باشد، مدت‌ زمان بیشتری طول می ‌کشد تا اینکه به یک کارمند قدیمی که از قبل سازمان شما را درک می ‌کند، مهارت‌ های جدید آموزش داده شود.

درس شماره ۵: توجه خود را به مشتری معطوف کنید

شاید باور دارید که به ‌خوبی تحول دیجیتال را پیاده‌ سازی کرده ‌اید، اما این موضوع را مشتری از همه بهتر می ‌داند. از آنجا که تحول دیجیتال صرفاً درباره مشتری است، آن را در اولویت و کانون تمرکز قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که همه افراد سازمان نسبت به بازخوردهای مشتری متعهد خواهند بود. هیچ ‌چیز نباید مانند شنیدن بازخورد مستقیم مشتریان و تجربه کاربری آنها شما را هیجان ‌زده کند.

 

منبع: راه پرداخت

»
تهران خیابان شریعتی بالاتر از هویزه کوچه عمادیان پلاک ۳    تلفن: ۴۳۴۰۸۰۰۰    خدمات مشتریان: ۴۳۰۸۷
تمامی حقوق این سایت برای شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا محفوظ می باشد.