بانک ملی ایران با هدف ایجاد قدرت خرید بیشتر و سهولت دسترسی مشتریان به دریافت اعتبار اقدام به طراحی کارت اعتباری بر مبنای عقد مرابحه و قانون عملیات بانکی بدون ربا بر اساس دستورالعمل‌های بانک مرکزی نموده است. کارت اعتباری، کارتی است که دارنده آن می‌تواند تا میزان مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می‌شود از محل اعتباری که توسط بانک ملی ایران به دارنده کارت داده شده است از مراکز فروش کالا یا خدمات خرید نماید. کارت های اعتباری در رنگ های برنزی (تا 10 میلیون تومان)، نقره­ای (11 تا 30 میلیون تومان) و طلایی (31تا50 میلیون تومان) در تمامی شعب بانک ملی ایران صادر می ­شوند.

براساس مقررات بانک مرکزی، صورتحساب کارت اعتباری در پایان دوره خرید یک ماهه صادر شده و به صورت الکترونیکی در اختیار دارنده کارت قرار می­گیرد. مهلت پرداخت صورتحساب 7 روز تقویمی می­ باشد. دارنده کارت می­تواند مبلغ صورتحساب را به صورت یکجا یا اقساطی پرداخت نماید. کارت­های اعتباری بانک ملی ایران دارای قابلیت اعتبار گردشی می­باشد. بدین معنی که پس از پرداخت مبلغ صورتحساب، به نسبت مبلغ پرداخت شده با کسر سود و کارمزدهای متعلقه، اصل اعتبار به کارت بازگردانده می­شود. این روند تا پایان مدت اعتبار کارت ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است مدت اعتبار کارت­ها یک ساله بوده که با درخواست دارنده کارت قابل تمدید  می باشد.

مزایای کارت اعتباری

1.قدرت خرید بیشتر

2.امکان خرید در مواقع نیاز

3.بی‌نیازی از دریافت تسهیلات یک بار مصرف

4.مدیریت هزینه و آزادی عمل در پرداخت

5.تعیین شرایط بازپرداخت طبق انتخاب دارنده کارت در صورت‌حساب هر ماه

6.اعتبار مستمر، گردشی بودن اعتبار

7.ایجاد تمایز نسبت به سایر اشخاص با داشتن اعتبار همراه

تعاریف و مشخصات کارت اعتباری بانک ملی ایران

1.سقف اعتبار

حداکثر اعتباری است که بانک ملی ایران پس از اعتبارسنجی به متقاضی کارت اعطا می­نماید.

2.دوره صدور صورتحساب

دوره­های زمانی یک ماهه پس از تاریخ صدور کارت است که در پایان آن صورتحساب کارت اعتباری صادر می­شود.

3.مانده اعتبار

مجموع اعتبار مصرف نشده و اصل بدهی بازپرداخت شده در صورتحساب می­باشد.

4.صورتحساب

اعلامیه‌ای است که بانک به صورت ماهانه از تاریخ صدور کارت برای دارنده کارت صادر و ارسال می‌نماید. در هر صورت‌حساب اطلاعاتی اعم از مشخصات مشتری، دوره صورتحساب، جمع اعتبار مصرفی، ریز تراکنش‌های مصرف اعتبار، سود اعتبار مصرفی، وجه التزام احتمالی، مهلت پرداخت، روش بازپرداخت و ... به تفکیک درج می‌گردد.

5.مهلت پرداخت (دوره تنفس)

مهلت هفت روزه تقویمی از تاریخ صدور هر صورت‌حساب است که دارنده کارت می‌بایست در این مدت نسبت به تعیین تکلیف نحوه بازپرداخت خرید جاری (انتخاب روش پرداخت یکجا و یا اقساطی) و پرداخت بدهی خود اقدام نماید.

 

شرایط عمومی دریافت کارت

1.داشتن حداقل 18 سال تمام

2.دارا بودن یکی از انواع حساب‌های قرض الحسنه جاری، پس‌انداز و یا سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه مدت

3.عدم سابقه چک برگشتی و عدم داشتن بدهی غیرجاری نزد شبکه بانکی کشور

4.تکمیل فرم درخواست و قرارداد کارت اعتباری

5.ارائه تضمینات یا وثایق مورد نظر بانک

انواع کارت‌های اعتباری

در حال حاضر محصول کارت اعتباری بانک ملی ایران در سه رنگ برنزی، نقره­ای و طلایی عرضه می­شود:

1.کارت اعتباری برنزی

این کارت اعتباری در مبالغ 10 الی 100 میلیون ریال (با مضرب 10 میلیون ریال) صادر می­شود.

2.کارت اعتباری نقره­ای

این کارت اعتباری در مبالغ 110 الی 300 میلیون ریال (با مضرب 10 میلیون ریال) صادر می­شود.

3.کارت اعتباری طلایی

این کارت اعتباری در مبالغ 310 الی 500 میلیون ریال (با مضرب 10 میلیون ریال) صادر می­شود.

 

روش بازپرداخت بدهی

 بازپرداخت بدهی کارت اعتباری تعریف شده در سیستم کارت اعتباری با قابلیت پرداخت یکجا در قالب تسهیلات مرابحه کوتاه مدت یا پرداخت اقساطی متناسب با اعتبار مصرفی (انتخاب از بازه­های 3، 6، 12، 18، 24 و 36 ماهه) در قالب تسهیلات مرابحه بلند مدت اقساطی در هر صورت حساب امکان پذیر می­باشد. مجموع خریدهای دارنده کارت در طی دوره یک ماهه (صورت حساب ماهانه) یک فقره تسهیلات محسوب می­شود. دارنده کارت پس از صدور صورت حساب موظف است ظرف مدت 7 روز (دوره تنفس) نسبت به تعیین تکلیف (انتخاب پرداخت یکجا یا انتخاب پرداخت اقساطی به ترتیب بازه­های فوق الذکر) آن اقدام نموده و مبلغ مربوطه را پرداخت نماید.  

چنانچه دارنده کارت ظرف مدت دوره تنفس نسبت به تعیین تکلیف و انتخاب روش پرداخت اقدام نکند، سیستم به صورت خودکار بدهی دارنده کارت را به میزان حداکثر اقساط ممکن به تسهیلات تبدیل    می­ نماید. در صورتی که دارنده کارت قبل ‌از سررسید تسهیلات نسبت به بازپرداخت تمام بدهی خود اقدام نماید، تخفیف لازم به دارنده کارت اعطا می‌گردد.

صورت‌حساب

صورت‌حساب به سه روش در اختیار دارنده کارت  قرار می‌گیرد:

1.ارسال به پست الکترونیکی (email) معرفی شده از سوی دارنده کارت

2.مراجعه به وب سایت اینترنتی شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا(WWW.BMICC.IR)  یا لینک آدرس مذکور در وب سایت بانک ملی ایران  (www.bmi.ir)

3.مراجعه به شعب بانک ملی ایران با مدارک شناسایی معتبر

پرداخت صورت‌حساب

 پرداخت صورتحساب کارت اعتباری بانک ملی ایران به روش زیر امکان‌پذیر می­باشد:

مراجعه به قسمت دریافت و پرداخت صورت‌حساب کارت اعتباری در وب سایت اینترنتی بانک ملی ایران (www.bmi.ir) یا مراجعه مستقیم به بخش پرداخت صورت‌حساب در وب سایت شرکت توسعه سرمایه پیشگامان پویا (www.bmicc.ir)